Vladislav T Jiroušek

Emeritní ředitel zoo Jihlava, zoolog, fotograf, cestovatel, publicista

     Po absolvování střední zemědělské technické školy, vystudoval Masarykovu zemědělskou univerzitu v Brně. Biologie byla středem jeho zájmu od dětství. Díky znalostem byl vybrán v konkurzu na místo kurátora ryb a plazů v jeho rodném městě v zoo ve Dvoře Králové nad Labem.
     V roce 1967 nastoupil do chátrajícího zookoutku v Jihlavě, o rok později zabránil jeho likvidaci. Za 39 let ve funkci ředitele, vybudoval z tohoto zařízení renomovanou zoologickou zahradu, která se stala členem Evropské i Světové asociace zoologických zahrad a akvárií.
    Patnáct let byl prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad a zastupoval oba státy v mnoha významných světových institucích.
     Byl prvním předsedou skupiny poradců pro plazy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií.
    Je čestným členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad a doživotním čestným členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií.
     Od prvního vydání v roce 2002, je jeho jméno a životopis publikován v encyklopedii významných osobností Who is Who a v Oxford Encyclopedia.
Cena města Jihlavy za vzornou reprezentaci zoo ve světě 200-1.
Cena města Jihlavy za celoživotní práci pro město. 2016
Cena Bílého slona za celoživotní práci pro České a Slovenské zoo. 2016

    
V letech 2009-2011 realizoval vlastní projekt generální rekonstrukce národní zoo v Limassolu na Kypru. Od roku 2015 buduje záchrannou stanici pro mořské želvy v Indoézií.
     Fotografuje od devíti let, v archivu má víc jak 2.000 taxonů zvířat a přírodní snímky z mnoha zemí. Vydal 9 knih, na dalších se autorsky podílel. Napsal stovky naučných článků, spolupracuje s vydavatelstvími u nás v Evropě i v USA. V posledních letech fotografuje zvířata převážně v přírodě. Hodně cestuje navštívil 106 zemí, od Nového Zélandu, přes Japonsko po Jižní Ameriku. V několika světových fotobankách má  20.070 fotogarfií.
          V letech 2006 - 2014  byl nezávislým zastupitelem statutárního města Jihlavy.
      Věnuje se cyklistice a sjezdovému lyžování.